Likwidacja stawki WIBOR staje się faktem Wybrano nowy indeks o który będzie oparte oprocentowanie kredytów
Opierają się więc w znacznym stopniu na przewidywaniach na temat sytuacji rynkowej w przyszłości. O indeks transakcyjny WIRD ma opierać się oprocentowanie kredytów. Jednak jego notowania GPW Benchamrk zaczął publikować dopiero od maja 2022 r. Poniżej zaprezentowaliśmy aktualne wartości wskaźnika. Co jest jeszcze ważne w przypadku indeksu WIRD, uwzględnia on Otrzymywać powiadomienia o wiadomości dzisiaj wyłącznie transakcje depozytów niezabezpieczonych o terminie zapadalności O/N (overnight).
Paragrafy określające możliwość zaprzestania wyznaczania i stosowania wskaźnika WIBOR. W następstwie jej ogłoszenia, Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 13 lipca powołała Narodową Grupę Roboczą ds. Bieżące konsultacje nie dotyczą sposobu kreowania krzywej terminowej, czyli sposobu wyznaczania wartości wskaźnika referencyjnego dla terminów 1M, 3M czy 6M. Dokument prezentuje jednak kilka kluczowych elementów związanych z budowaniem takich indeksów w oparciu o metodykę odmienną w stosunku do koncepcji wskaźników typu IBOR.
Z punktu widzenia kredytobiorców zmiana jest korzystna, chociaż najprawdopodobniej nie odczują oni dużych różnic, jeśli chodzi o wysokość spłacanych rat. Z całą pewnością warto jednak śledzić doniesienia z rynków finansowych i obserwować rozwój sytuacji, jeśli chodzi o wskaźnik WIRD i inne indeksy. O konieczności przeprowadzenia reformy wskaźników referencyjnych mówiło się już od dawna.
A więc w przypadku WIBOR-u dla depozytów overnight wynosi obecnie 5,05 proc., stawka referencyjna POLONIA, stosowana przez NBP, to 4,85 proc. Stawka WRR wynosi 4,91 proc., a więc jest na poziomie zbliżonym do POLONII – i nasze symulacje na podstawie danych za poprzednie 6 lat pokazują, że ten wskaźnik zwykle jest zbliżony do POLONII, stawka WIRF wynosi 4,81 proc. A więc mamy różnicę między najwyższym WIBOR-em a najniższym WIRD-em na poziomie pkt.
Niemal od początku notowań WIRON jest niższy od WIBOR, dlatego oprocentowanie kredytów z WIRON jest niższe, ale przy założeniu tej samej marży banku. Możesz jednak dzisiaj znaleźć na rynku kredyty hipoteczne oparte na WIBOR, które mają tę marżę często znacznie niższą. Jeśli więc dojdzie do sytuacji, że WIRON będzie taki sam jak WIBOR lub go wręcz przewyższy, kredyty z WIRON mogą okazać się droższe. Innymi słowy, WIBOR w dużej mierze odzwierciedla oczekiwania banków co do przyszłego kosztu pieniądza, natomiast WIRON pokazuje jego faktyczny koszt w minionym już okresie. Co ważne, na poziom obu wskaźników wpływa wysokość stóp procentowych, jednak w nieco inny sposób. Indeks referencyjny WIRON jest kalkulowany na bazie danych Alexander Elder-pełna biografia, książki i szkolenia wideo transakcyjnych o terminie zapadalności O/N, czyli na podstawie oprocentowania depozytów overnight.
WIRD ma być alternatywą dla wskaźnika WIBOR – poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Nowy wskaźnik referencyjny stopy procentowej może zacząć obowiązywać już od 2023 roku. Możliwe jest, że przez pewien czas WIBOR i WIRD będą stosowane równolegle – twierdzą eksperci z Deloitte.
Jest on więc zatem uznawany za wskaźnik pozbawiony ryzyka. „Wskaźnik oparty na stopach overnight z szerokiego rynku hurtowego – patrząc historycznie – kształtował się niżej niż wskaźnik międzybankowy overnight. 1M, 3M, 6M, te różnice nie były aż tak wysokie jak obecnie, bo teraz na WIBOR 3M bardzo mocno wpływa kwestia oczekiwań co do wysokości stóp procentowych.
Na stronie GPW Benchmark można obserwować aktualną wartość indeksów. Pełny opis mapy drogowej KNF dostępny jest TUTAJ. „Trwają przygotowania do publikacji dokumentów analitycznych oraz rekomendacji opracowanych przez Narodową Grupę Roboczą, które określą standardy stosowania indeksu WIRON w produktach kredytowych, instrumentach dłużnych oraz instrumentach pochodnych. Dokumentacja obejmie w szczególności rekomendowany katalog konwencji odsetkowych dla instrumentów stosujących WIRON” – czytamy w mapie drogowej KNF. Stąd też automatycznie rośnie wysokość stawki WIBOR(R).
Maksimum wolumenowe jest corocznie aktualizowane w celu – jak jest napisane na stronie GPW Benchmark – utrzymania adekwatności w stosunku do tendencji rynkowych. Z naszych wyliczeń wynika, że najkorzystniejszy dla kredytobiorców byłby wskaźnik WIRD. Gdyby już dzisiaj zastąpił WIBOR®, osoba spłacająca kredyt o parametrach z naszego LIFICTNET TP ICAPS rozszerza elektronikę wiązania z nowymi ofertami pierwotnymi rynkami przykładu płaciłaby raty niższe o 363 zł.
Pod uwagę jako zamiennika WIBOR® brano także stawkę POLONIA. Jest ona również obliczana dla transakcji niezabezpieczonych depozytów O/N, ale dotyczy wyłącznie rynku międzybankowego i jest wyznaczana przez NBP. GPW Benchmark rozpoczęła publikację notowań nowych wskaźników, a do początku czerwca 2022 r. Trwały konsultacje publiczne na temat ewentualnego zastosowania jednego z nich w umowach kredytowych. W ich wyniku to wskaźnik WIRD zastąpi WIBOR® w 2023 roku.
To efekt wspomnianego już uwzględniania oczekiwań co do kształtowania się poziomu stóp procentowych w Polsce. To oznacza, że różnica między nowym a starym wskaźnikiem może sięgać nawet 1,5–2 pkt proc. Oczywiście jeśli dojdzie do zamiany WIBOR-u na WIRD lub WIRF (nie podjęto jeszcze decyzji), korzyść będzie mniejsza, ponieważ zgodnie z unijnym rozporządzeniem ws.
Z tym, że wskaźnik SARON wskazany przez KE został uzupełniony o tzw. Indeks O/N może być niższy nawet o 1.5 – 2 punkty procentowe w stosunku do stosowanych powszechnie na rynku wskaźników terminowych. Ponadto zamiennik powinien mieć dostosowaną strukturę terminową – czyli indeks O/N musi zostać rozszerzony o możliwość wykreowania wartości terminowej. Dopiero od maja 2022 roku GPW Benchmark zaczął publikować notowania indeksu WIRD, wcześniej miały one charakter testowy. Ostatnio na zastosowanie wskaźnika opartego właśnie na transakcjach overnight zdecydowała się Komisja Europejska, która wskazała wskaźnik SARON jako zamiennik LIBOR dla franka szwajcarskiego.
Wówczas to KNF wydała zezwolenie dla GPW Benchmark na to, by podmiot ten był administratorem wskaźników referencyjnych, do grona których zalicza się WIBOR(R). I tak WIRD dzisiaj został wykalkulowany na poziomie 4,68, WIRR na poziomie 4,81 a WRR na poziomie 4,92. Jednak trzeba przejść na tę stawkę trzymiesięczną. I tutaj będziemy musieli poczynić dalsze ćwiczenia i również może w pewnym sensie poczekać, a może w pewnym sensie zaproponować co ma być w rozporządzeniu wykonawczym, które wprowadzi, że tak powiem tę zmianę w życie. Pierwsze dwa wskaźniki opierają się na transakcjach depozytowych, jakie ww. Banki zawierają między sobą (to tzw. uczestnicy fixingu), z innymi bankami oraz instytucjami finansowymi, w tym bankami zagranicznymi, hipotecznymi, SKOK-ami, ubezpieczycielami i towarzystwami funduszy inwestycyjnych.